- Tid:
- onsdag 26. februar 2025, kl. 19.00
- Sted:
- Asker bibliotek
Gratis arrangement
Arrangementet foregår i Øvre vestibyle.
Asker bugner over av epletrær, men visste du at eplet opprinnelig kommer fra Kasakhstan? Eller at Osebergdronningen hadde med seg 54 villepler i graven? At norske villepler er truet og at også det kultiverte eplet trues av ensretting i den kommersielle dyrkingen? I verden er det 7500 eplesorter. I Norge finnes det fortegnelser som tilsier at det har vært 400 sorter. Nå er det svært få igjen.
Torolf Kroglund kom høsten 2024 ut med den kritikerroste boka, Eplet – en reise i Edens hager, som ser på eplets kulturhistorie. I kveld møter han askerbøringen Bernt Bucher Johannessen, medforfatter av boken Sidereventyret, som tar for seg utviklingen av fruktvin og sider i Norge. Sammen tar de oss gjennom eplets kulturhistorie, og hvordan vi på forskjellige vis har dyrket og kultivert denne frukten gjennom tidene.
Det blir også mulig å kjøpe både eplemost og sider i baren, for virkelig å ta inn kunnskapens frukt.
Klima og natur
Gjennom utvalgte arrangementer vil Askerbibliotekene i år sette fokus på klima og natur. Mangfoldet i naturen er under stadig press, og selv om klimaengasjementet har falt de siste årene, er klimakrisen fortsatt brennende aktuell, både globalt og lokalt. Ved å sette søkelys på både klima og natur, håper Askerbibliotekene å bidra til enda mer bevisstgjøring rundt dette.
Fotokred: Torolf Kroglund. Foto: Tomm W. Christiansen. Bernt Bucher-Johannessen. Foto: Per Arne Hovland